Osobista ochrona przed różnego rodzaju zagrożeniami w środowisku pracy jest bardzo ważna. Wiedzą o tym nie tylko pracodawcy zatrudniający pracowników w swojej firmie, ale i osoby zatrudnione na różnego rodzaju stanowiskach. Jakie środki ochrony indywidualnej można wyróżnić i czym one będą się między sobą różnić? Zapraszamy do lektury naszego wpisu

 

Okulary spawalnicze, obuwie ochronne, specjalistyczne kaski i hełmy - to jedne z wielu środków ochrony indywidualnej, z których warto korzystać na co dzień, podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Kto powinien zaopatrzyć w nie swoich pracowników? Oczywiście pracodawca - warto o tym pamiętać!

 

  1. Wstęp
  2. Ochrona dobrana do stanowiska pracy
  3. Priorytetem ochrona głowy
  4. Obuwie ochronne i nie tylko

 

Odzież robocza i ochronna to specjalistyczne rodzaje odzieży, którą wykorzystuje się w pracy na wielu stanowiskach. Czy jednak tylko odzież będzie chronić przed różnego rodzaju zagrożeniami w pracy? Jak się okazuje, niekoniecznie. Wielu świadomych pracodawców dba również o to, by zatrudnieni przez nich pracownicy korzystali ze środków ochrony indywidualnej. Jakie znajdziemy obecnie na rynku? Co będą chronić? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w naszym wpisie!

Ochrona dobrana do stanowiska pracy

Właściwy dobór profesjonalnych i specjalistycznych zarazem środków ochrony osobistej to absolutna podstawa do tego, by móc stworzyć pracownikom możliwie jak najbardziej komfortowe i bezpieczne warunki pracy. Warto podkreślić, że odpowiedzialność za wyposażenie pracownika w środki ochrony indywidualnej niezbędne na danym stanowisku pracy, leży po stronie pracodawcy. Ten zaś może wybierać z szerokiej gamy środków chroniących głowę, oczy, klatkę piersiową, układ oddechowy, a nawet stopy osób zatrudnionych w firmie. Niezwykle ważne pozostaje to, by mądrze dobrać wyposażenie BHP - zagwarantuje ono pracownikom możliwie jak największe bezpieczeństwo i zdrowie w środowisku zawodowym.

Priorytetem ochrona głowy

Sektorów przemysłu, w których ochrona głowy pracownika jest niezwykle ważna, jest całe mnóstwo. Warto wiedzieć więc, że specjalistyczne kaski ochronne czy hełmy rekomendowane są nie tylko pracownikom magazynów czy osobom pracującym na budowie, ale również hutnikom, górnikom, jak i osobom pracującym na wysokości. Są i takie branże, w których ważne jest, by kaski robocze wyróżniały się dodatkowo termo aktywnością. Ich wyróżnikiem pozostaje to, by skutecznie odprowadzały wilgoć oraz utrzymywały właściwą temperaturę głowy. Gdy mówi się o specjalistycznych środkach ochrony indywidualnej głowy i nie tylko, warto podkreślić, że najlepsze kaski czy hełmy produkowane są przez wysokiej klasy specjalistów z branży. Nie warto wiec ich kupować byle gdzie i w niesprawdzonym miejscu.

Obuwie ochronne i nie tylko

Rękawice chroniące przed kontaktem ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami, obuwie spawalnicze, gumowe i ochronne czy okulary spawalnicze - to jedne z wielu środków ochrony indywidualnej, z których warto korzystać na co dzień w różnorodnych zawodach. Warto, bo dzięki nim można czuć się bezpiecznie w każdej pracy!